Jak vybrat boty na tenis?

Není jedno v čem hrajete. Boty na tenis se liší povrch od povrchu

Jaké boty na tenis si mám koupit? Jaké tenisové boty mám koupit svému dítěti? To jsou otázky, které si nejeden tenista nebo rodič položili. Neexistuje žádná univerzální obuv, protože antuka, tráva i tvrdý povrch mají jiné vlastnosti a potřebují jinak uzpůsobené boty.

Ať už jste profík nebo hobík, pohodlí na kurtu je důležité pro každého. Tenis je založený na pohybu a neustálých změnách směru, proto je zapotřebí komfort pro naše nohy. Hrajete na antuce, tvrdém povrchu nebo trávě? Výběr tenisových bot je důležitý především z hlediska povrchů. 

  • Boty na antuku
  • Boty na tvrdé povrchy
  • Boty na trávu
  • Boty pro děti

Bacha, ať neuklouzneš

Boty na antuku

Speciálně na antuku jsou vytvořeny boty s takzvaným stromečkovým vzorem, který je velmi hustý a jemný. Díky tomuto vzoru se můžete po povrchu snadněji a bezpečněji sklouznout, čemuž napomáhají zesílené boky. Zároveň se na antuce nebudete klouzat v momentech, kdy budete chtít stát zapřeni na místě. Antuková obuv má také speciální síťku uvnitř boty proti proniknutí antuky.

V obchodech a na e-shopech ji najdete často pod označením antuka nebo anglickým clay.

Boty na tvrdé povrchy

Umělá tráva a beton si vyžadují boty vybavené podrážkou, která vám na hladkém povrchu nebude smekat s nohou. Tato obuv už nemá tak jemný a hustý vzorek. Pokud byste si ji vzali na antuku je dost pravděpodobné, že vám to může na antuce uklouznout, nebudete se v nich cítit komfortně, odeberou vám na rychlosti a co je nejhorší, může hrozit zranění. 

Boty na travnaté povrchy

Úplnou specialitou jsou pak boty na skutečnou trávu, na které se hraje slavný Wimbledon. Travnaté kurty v České republice jsou ovšem ojedinělou záležitostí.

Sto lidí, sto chutí

Jakmile si vyberete boty podle povrchu, na kterém hrajete nejčastěji, můžete se zaměřit na další parametry. Těmi jsou například odpružení nebo vyztužení. Boty na tenis, stejně jako rakety nebo oblečení, nabízí několik značek. Každý výrobce vyrábí obuv jinou, proto je nejlepší si boty vyzkoušet a zjistit, co vám vyhovuje. 

Některé boty mají měkčí a pružnější podrážku, která šetří kotníky, kolena nebo kyčle, jiné naopak nabízí tvrdší zadní část, která sice tolik netlumí dopad nohou, ale dodává do nich větší cit pro povrch.

Vyztužení je většinou lepší u dražších bot, které také více snesou. Záleží pak na tenistovi samotném, jestli si raději zaplatí dražší boty, které mu ale vydrží minimálně jednu sezónu.

Tenisové boty a děti

Ze začátku není potřeba o tenisových botech pro vaše dítě příliš přemýšlet. Pokud ale vidíte, že vaši dceru nebo syna tenis baví a bude se mu chtít dále věnovat, je dobré na základě výše zmíněných parametrů obuv vybrat. 

Samotné tenisové boty jsou vedle rakety a výpletu tím nejdůležitějším, co si tenista jakéhokoliv věku vybírá.

Autorem článku je David Vařílek

Sdílet:

Copy LinkFacebookTwitterLinkedIn