Babolat jako Nadal nebo Wilson jako Federer? Tenisová raketa je základem

Tenis bez rakety hrát nejde. Není pro to pochyb, že je to nejdůležitější část vybavení každého tenisty. Dnešní doba nabízí několik výrobců raket a existuje i spoustu parametrů, podle kterých si ji můžete vybrat. Základem je váha rakety, velikost hlavy a vyvážení.

Pokud nemá tenista raketu, tenis si nezahraje. Tenisová raketa je tím prvním z výbavy každého nadšence do bílého sportu, co si vybírá. Kromě dospělých raket, které se liší velikostí hlavy, hmotností a vyvážením, se vyrábí i dětské rakety, které odpovídají věku a síle dítěte. Jakou raketu vybrat? Takovou, která nám bude sedět a bude se nám také líbit její design.

Máš větší hlavu než já?

Velikost hlavy odpovídá ploše, která je tvořena výpletem a máte ji k dispozici na udeření míčku. Pro začátečníky představuje větší hlava pomocníka. Díky ní se jim zvětší optimální bod trefení, tzv. sweetspot. Menší hlava vyžaduje už více umu a hrají s ní pokročilejší hráči. Její výhodou je větší přesnost.

Typicky se velikost pohybuje kolem 601–690 cm2 (ideální a běžná velikost je kolem 645), pro začátečníky a příležitostné hráče můžeme doporučit hlavu větší.

Lehčí nebo těžší?

  1. Lehčí rakety

Začátečníkům a juniorům se lehčí rakety lépe ovládají, a tak jsou to především oni, kteří je mezi svým vybavením. Lepší zacházení je také vyváženo větším množstvím chyb, pokud nejste na raketu navyklí. Vyhledávají ji i dospělí či pokročilí, kteří mají například problémy se zápěstím nebo jsou to šikulkové, kteří si rádi na kurtu hrají a jen nemlátí do míče hlava nehlava od základní čáry.

  1. Těžší rakety

S těžšími raketami hrají pokročilejší a profesionální hráči na ATP a WTA. Tyto rakety mají větší švih, ale neodpouštějí chyby. Na rekreační úrovni vyhovují těžší rakety hráčům s agresivnějším stylem. Pro takové hráče je optimální váha mezi 290 až 310 gramy. Lehčí rakety se pak pohybují mezi 260–285 gramy.

Do hlavy, na střed nebo do ruky

Vyvážení rakety dostává do hry parametr, který je podstatné si hlavně vyzkoušet. Není jasně definováno, které vyvážení je pro jakou úroveň hráče lepší. Obecně platí, že lehčí rakety jsou vyvážené do hlavy a těžší více do ruky, ale ani toto pravidlo nejde brát absolutně.

  1. Vyvážení do hlavy (nad 34,5 cm od konce rukojeti) – pomáhá zesílit tenisový úder, zaměřené na sílu a razanci
  2. Vyvážení do ruky (do 33 cm) – lepší kontrola a umísťování úderů

Vyvážení na střed (33–34,5 cm) – raketa je vyvážená rovnoměrně, kompromis mezi výše zmíněnými typy

Další parametry

Oproti tenisové obuvi se u tenisové rakety naskýtá několik variant. Když si vyberete velikost hlavy, hmotnost a vyvážení, můžete svoji pozornost přesunout na šířku rámu (ta se pohybuje od 18 do 21 mm pro pokročilejší a nad 22 mm pro začátečníky; širší rám dodává sílu, užší lepší kontrolu), počet strun (typicky 16 krátkých/19 dlouhých, hustší vypletení 18/20 na napomáhá větší kontrole) nebo grip (velikost rukojeti).

Tenisové rakety pro děti

Nejdůležitější vlastností dětských tenisových raket je velikost, která se udává v palcích. Pokud se vaše dítě zlepšuje a vidíte, že nemá s ovládáním rakety problém, zapřemýšlejte nad koupí větší rakety. Naopak s větší raketou, než má mít může dlouhou dobu trpět.

věkpalce
2–3 roky (zkouší tenis poprvé)17
2-4 roky (výška okolo 100 cm)19
4–6 let (výška cca 110 cm)21
6–8 let (výška 120 cm)23
8–10 let (135 cm)25

Pokud vaše dítě dosáhne 150 cm, má více než deset let a zvládá techniku, je dobré se poohlédnout po lehké raketě (cca 250 g) pro dospělé (ta má pro představu 27 palců). Každý mladý tenista a tenistka to mají jinak, a tak je přechod na dospělou raketu individuální.

Autorem článku je David Vařílek

Sdílet:

Copy LinkFacebookTwitterLinkedIn