Od fiftýnu po set aneb jak vypadají pravidla tenisu

Pravidla tenisu nejsou složitá. Stačí, když vám je někdo dobře vysvětlí. Hlavním úkolem je jednoduše trefit míč do vymezeného kurtu a získáváte bod. Bod může mít ale jinou váhu v závislosti na tom, co se hraje. To stejné platí i o velikosti kurtu, do kterého se míčem trefujete.

Tenis má dvě základní varianty hry – dvouhru a čtyřhru. Dvouhru hrají dva hráči a kurt je užší, čtyřhru čtyři hráči, a proto je kurt širší. Existuje ale několik variant, jak počítat body. Typicky se hraje na gemy (skládané z fiftýnů) a sety, tiebreak do sedmi bodů nebo prodloužený super tiebreak. Chcete si připadat jako vaši idolové na profesionální tour?

Dvouhra versus čtyřhra

Tyto dvě tenisové disciplíny se liší velikostí kurtu. Při čtyřhře jste na jedné polovině kurtu dva, proto je širší. Čtyřhra je specifická a nejde ji hrát jako dvouhru jen ve čtyřech. Hraje se v ní více technicky a na síti. Základním prvkem zůstává trefit vymezený kurt. Pokud se trefíte mimo kurt (dáte „out“) nebo netrefíte míč přes síť bod putuje soupeři. Podle pravidel tenisu se také nemůžete dotknout sítě, odehrát míč po druhém dopadu, zahrát tzv. dvojdotek (kdy se vám míč při úderu dotkne rakety dvakrát).

Hra, sada, zápas

Zápas začíná za stavu 0:0. K tomu, aby se hráč ujal vedení 1:0 na gemy, musí uhrát celkem čtyři tzv. fiftýny. Získá-li tenista první bod ujme se vedení 15-0, když druhý 30-0, třetí 40-0 a čtvrtým míčem získává na svoji stranu gem. Pokud oba hráči uhrají tři body a stav je tedy vyrovnaný 40-40, nastává shoda. Hráč, který vyhraje následnou výměnu získává výhodu a musí vyhrát i další míč, aby ji potvrdil a gem získal. Pokud po shodě uhraje jen jeden míček nastává znovu shoda.

Výhrou fiftýnu získává dotyčný gem. K zisku setu (nebo také někdy sady) potřebujete gemů šest. Pokud je stav 5:5 nehraje se rozhodující gem, ale výsledek musí skončit vítězstvím o dva gemy. Za stavu 6:6 následuje zkrácená hra neboli tiebreak (viz níže).

Zápas můžete hrát na dva nebo tři vítězné sety.

Tiebreak

Tiebreak (zkrácená hra) se hraje do sedmi bodů. Na začátku podává tenista, který byl předešlý gem na příjmu, jednou a následně se točí mezi hráči servis po dvou výměnách.

Body se počítají po jednom jak v ping-pongu a hraje se o dva vítězné. Na stejném principu funguje i rozšířená varianta super tiebreak do deseti bodů.

Podání

Pravidla tenisu vymezují, že na začátku každého gemu začíná hráč podávat z pravé strany do levého pole určeného pro podání. Po každém míči se postavení na podání střídá (tedy pravá strana, levá strana, pravá strana atd.). Servis se po každém gemu mezi hráči či dvojicemi točí.

V tiebreaku začíná podávat ten hráč, který byl předešlý gem na returnu. Případný následující nový set otevírá servisem ten, kdo na začátku tiebreaku returnoval.

Podání existují dvě, první a druhé, takže má hráč dva pokusy. Pokud se dotkne při podání míč pásky (vrchní část sítě), servis se opakuje.

Střídání stran

Při hře na gemy si hráči mění strany pokaždé, když je součet gemů liché číslo (1:0, 2:1, 4:1, 3:2 atd.). Vymění si strany taktéž po setu, pokud skončil výsledkem, jehož součet je liché číslo. V tiebreaku se střídají strany vždy po šesti odehraných míčích.

Autorem článku je David Vařílek

Sdílet:

Copy LinkFacebookTwitterLinkedIn