Chcete se cítit jak na Wimbledonu nebo Roland Garros? Vyzkoušejte různé tenisové povrchy

Tenis není jen antuka, nebo jen beton, nebo jen tráva. Tenis se hraje a dá se hrát na několika podkladech. Nejběžnějšími kurty u nás jsou antukové, ale i v našich končinách si můžete na chvíli připadat jak Novak Djokovič při triumfu na slavném Wimbledonu.

Antuka, tvrdý povrch, umělá tráva a tráva představují čtyři základní možnosti pro všechny tenisové nadšence. Každý tenisový povrch má jiné vlastnosti a některým hráčům se lépe hraje na rychlejší površích, jiným zase na pomalejších.

V Tenisové škole SPIN můžete vyzkoušet, kromě pravé trávy, pocit ze všech povrchů. 

Běháš krátce, běháš dlouho

Oběhnout tenisový kurt netrvá dlouho, však musíte absolvovat pouze přibližně 70 metrů. Rozměry kurtu pro dvouhru jsou 23,77 m na délku a 8,23 m na šířku, pro čtyřhru 23,77 m x 10,97 m. Ze základní čáry k síti to není zas tak daleko, ale když hrajete zápas 3 hodiny, naběháte se.

Při podání je potřeba umístit míč na kratší vzdálenost, do podávajícího obdélníku, na jehož konci se nachází středová čára (tzv. midlajna). Ta leží 6,4 m od sítě (ve středu sítě je síť vysoká 0,91 m a na konci 1,07).

Antuka

Ze všech zmíněných tenisových povrchů je nejpomalejší. Míč má pomalejší a vyšší odskok. Hráč má tedy čas se nohami dostat k míči a situaci si připravit lépe než na jakémkoliv dalším povrchu. Díky svým vlastnostem se na ní většině hráčů hraje dobře. Je to povrch, který je měkký a není tak náročný pro pohybový aparát.

Tvrdý povrch

Mezi tenisty obvykle označovaný jako beton je rychlejším povrchem než antuka. Míček se odráží rychleji, s menším odskokem a tenista tomu musí přizpůsobit hru, často zkráceným nápřahem. Povrch je oproti antuce jednodušší na údržbu a vyhledávají ho nejen profíci, ale i amatérští hráči.

Umělá tráva

Umělá tráva se liší. Někdy je rychlejší jak beton ještě s nižším odskokem, občas jsou ale pomalejší „koberce“ typu umělé antuky. Pokud si chcete zahrát na rychlejším povrchu, který nezatíží tolik odporem vaše kolena a záda, je umělá tráva ideální volbou.

Tráva

Tráva je extrémně rychlím povrchem s minimálním odskokem, kde si budou hru užívat výborní hráči na podání. V České republice jsou vzácné a většinou přístupné jen členům klubu či profesionálním hráčům. Některé jsou pak také v soukromých rukou a jen tak si na nich nezahrajete. Pokud byste se chtěli cítit jak v All England Clubu, můžete zkusit vyrazit do Lipníku nad Bečvou u Přerova nebo Smrku u Třebíče.

Autorem článku je David Vařílek

Sdílet:

Copy LinkFacebookTwitterLinkedIn