Je ti pět nebo padesát? S tenisem můžeš začít v jakémkoliv věku

Jak začít s tenisem? Je to jednoduché. Pokud si tento sport chcete vyzkoušet stačí vám raketa, míč a zeď. Tak zjistíte, jestli vás může tenis bavit. Možná ještě lepší variantou je sehnat si parťáka, který si s vámi půjde pinknout. Ovšem ani zeď, ani kamarád vás správnou techniku nenaučí.

Říká se, že tenis jde hrát v jakémkoliv věku. Skutečně na kurtu potkáváme malé dětičky s mini raketami, které ještě ani nechodí do školy, a vedle si často užívá čtyřhru parta dědečků nebo babiček. Někteří lidé začínají s tímto sportem už v útlém věku, ale někteří se k němu dostanou později. Začít s tenisem se dá kdykoliv.

Kdo nepinká není Čech

Ať ve stínu hokeje a fotbalu, tenis je jedním z nejpopulárnějších sportů u nás. Vzory pro děti přináší bílý sport už několik desítek let.

Pokud chcete dát své dítě na tenis je důležité si uvědomit, jestli je dostatečně staré na to, aby se sportem začalo. Malé děti ve čtyřech/pěti letech mnohdy nezvládají odloučení od rodičů a nedokážou věnovat svoji pozornost tenisovému tréninku. Musíte brát v úvahu, že každé dítě je jiné, ale začátek kolem šesti let dítěte je optimální.

S trenérem nebo bez trenéra? Jak začít hrát tenis?

V mládí můžete trénovat „přepinkávání“ míčku přes síť sami s vaším synem nebo dcerou. Pokud ovšem nerozumíte technice, může vaše dítě získat špatné návyky, které by se musely v pozdějším věku složitě měnit.

Trenéři se snaží vést děti nejen po stránce technické, ale i dovednostní. Dítě se nemůže učit jen odehrávat míče přes síť, ale musí umět s míčkem driblovat o zem, házet s ním, pinkat si s míčkem na raketě atd.

Naši trenéři se zaměřují na techniku, zručnost dítěte s míčem i získávání kondice a pohybových dovedností.

Pokud se rozhodnete v pozdějším věku začít s tenisem je tenisový trenér zárukou lepšího pocitu ze hry. Technicky vás naučí, případně opraví, jednotlivé údery od forhendu až po volej. Naučí vás, jak držet raketu, jak vypadá základní postoj a pokud si nejste jistí i pravidla tenis.

Individuální či skupinový trénink?

Po svěření svých tenisových začátků do rukou trenéra, můžete trénovat buď individuálně, nebo ve skupině. Pro malé děti je ze začátku lepší trénovat ve skupině a mít kolem sebe své vrstevníky, se kterými se mohou částečně vyblbnout během her na proložení tréninku.

Když budete mít zájem o to, aby se vaše dítě později více zlepšovalo, případně pokud začínáte s tenisem ve vyšším věku, je lepší individuální trénink. Během něho je trenér zaměřen pouze na jednoho tenistu/tenistku a může s ním/ní systematicky pracovat.

Nevýhodou skupinového tréninku je skutečnost, že program a náročnost nejde vždy přizpůsobit všem a pokud se jednomu hráči daří méně, než druhému, trenér mu nemůže věnovat více pozornosti. Výhodu skupinového tréninku můžeme spatřovat v porovnání s ostatními vrstevníky/kamarády při závěrečné hře na body.

V Tenisové škole SPIN nabízíme možnost jak individuálního, tak skupinového tréninku pro děti všech kategorií i dospělé.

Autorem článku je David Vařílek

Sdílet:

Copy LinkFacebookTwitterLinkedIn